W samym centrum miasta znajduje się fabryka. To właśnie ona sprawiła, że w 1900 roku Żyrardów stał się znany na cały świat. Żyrardów zdobył Grand Prix na wystawie światowej w Paryżu. Chociaż od tego momentu minęło już ponad 100 lat, to nadal warto ją odwiedzić. W niej można zobaczyć ślady dawnej świetności miasta. Historia Żyrardowa zaczęła się w 1833 roku. Wtedy w osadzie Ruda Guzowska została otwarta Fabryka Wyrobów Lnianych. Pierwszym dyrektorem nowej placówki został Filio de Girard, francuski inżynier i wynalazła maszyny do mechanicznego przędzenia lnu. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa miasta, czyli Żyrardów. W 1857 roku zakłady wykupili Karol Hielleg i Karol Dittrich. Rozbudowali fabrykę oraz osadę fabryczną. Powstało między innymi osiedle robotnicze, pralnia, szpital, szkoły, resursa i kościół katolicki. Najlepsze lata fabryki to od 1910 do 1914 roku. Po wojnie nadal działała, ale już nie miała takich zysków.
Budynek fabryczny został wybudowany około 1860 roku jako budynek przędzalni. Odnowiono go jako pierwszy z obiektów na terenie dawnych zakładów. Obecnie pełni rolę mieszkalno-usługową. Przed budynkiem warto obejrzeć pomnik szpularki. Domy robotnicze, tak samo jak budynek fabryczny zostały wybudowane z czerwonej cegły. Najstarsze pochodzą z 1867 roku.
Prowadzimy działalność związaną z wywozem śmieci. Wynajmujemy również kontenery na gruz w Żyrardowie. Działamy w całej Polsce. Świadczymy ekspresowe usługi odbioru i utylizacji gruzu, odpadów budowlanych oraz wielkogabarytowych. Skontaktuj się z nami za pośrednictwem naszej strony internetowej i zamów kontener, a także wywóz gruzu w Żyrardowie!