Złoczew

Złoczew jest miastem w Polsce w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Złoczew. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa sieradzkiego.

Historia Złoczewa

Złoczew został po raz pierwszy wymieniony w 1496 roku. Wchodził w skład dóbr unikowskich oraz należał do parafii w Unikowie. Właścicielem Złoczewa do połowy XV wieku był Jan Ruszkowski herbu Pobóg. W połowie XVI wieku dziedzicem dóbr złoczewskich był Stanisław Ruszkowski, rotmistrz w wyprawach Stefana Batorego przeciwko Moskwie, miecznik sieradzki oraz chorąży kaliski. W 1600 roku do Złoczewa zostali sprowadzeniu Benedyktyni, którzy wznieśli kościół zakonny razem z klasztorem. W 1614 roku został tutaj ufundowany kościół parafialny. Złoczew otrzymał od króla Zygmunta III przywilej lokacyjny, który był wydany 14 grudnia 1605 r. w Krakowie. Miejscowość zatrzymała się na poziomie lokalnego ośrodka wymiany handlowej. Po Ruszkowskich właścicielami Złoczewa byli Denhoffowie, Załuskowscy, Błeszczyńscy i Tarnowscy. Ostatnim właścicielem dóbr był Michał Dobrowolski. Później do miasta zaczęła napływać ludność żydowska. W XVIII wieku została wybudowana w Złoczewie synagoga. W wyniku II rozbioru Polski Złoczew znalazł się w 1793 roku w granicach Prus.

Zabytki w Złoczewie

W Złoczewie warto zobaczyć: Kościół Św. Krzyża, Klasztor pobernardyński, Kościół św. Andrzeja Apostoła, wnętrze kościoła Św. Andrzeja, Pałac Złoczewski, cmentarz parafialny i cmentarz żydowski.

Wywóz odpadów w Złoczewie

Wywozimy gruz Złoczew!

do góry