Stryków jest miastem w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Stryków. Był miastem szlacheckim.
Stryków otrzymał prawa miejskie w 1394 roku z rąk Władysława Jagiełły na prośbę Deresława de Thulka - podskarbiego łęczyckiego. W średniowieczu Stryków był położony przy drodze ze Zgierza do Łowicza łączącej Mazowsze z Wielkopolską i Śląskiem. Miejscowość było lokalnym ośrodkiem handlu i rzemiosła oraz ośrodkiem dóbr szlacheckich. Po najeździe szwedzkim w XVII wieku miasto podupadło. Zaczęło się odradzać dopiero pod koniec XVIII wieku dzięki F. Czarneckiemu. Podejmował on próby uczynienia ze Strykowa ośrodka produkcji tekstylnej. Sprowadzono do Strykowa handlarzy wełną i sukienników. Jednak pozostał on miasteczkiem o charakterze rzemieślniczo-rolniczym . W 1870 roku utracił prawa miejskie. W 1902 roku w Strykowie powstało połączenie kolejowe z Łodzią i Warszawą. Na początku XX wieku był to duży ośrodek mariawitów. W 1923 roku, za sprawą rozwoju rzemiosła, zwłaszcza krawiectwa, szewstwa i garbarstwa, Stryków odzyskał prawa miejskie.
W Strykowie można podziwiać następujące zabytki: murowane i drewniane domy z czterospadowymi dachami z XVIII i XIX wieku, neobarokowy rzymskokatolicki kościół św. Marcina z XX wieku, oraz fragmenty dawnego kościoła z XVII wieku.
Nie wiesz co zrobić z odpadami pobudowlanymi, takimi jak na przykład gruz Stryków lub folia malarska? Chętnie pomożemy Ci rozwiązać ten problem. Wystarczy, że zamówisz u nas kontener na gruz Stryków.