Radzyń Chełmiński jest małą miejscowością z długą i interesującą historią, położoną w województwie kujawsko-pomorskim, 15 km na wschód od Grudziądza. Liczy około 1,5 tys. mieszkańców.
W VIII wieku był tutaj gród słowiański, który to w 1015 roku został opanowany przez wojska Bolesława Chrobrego. W XI-XII wieku istniał tutaj gród książąt mazowieckich. Natomiast na początku XIII wieku gród należał do polskich rycerzy. Wojewodą był wtedy Krystyn z rodu Gozdawów, który opracował system obronny przed ciągłymi najazdami Prusów. W 1224 roku biskup misyjny Chrystian kupił majątek Radzyń od opiekunów synów Krystyna. Następnie w 1231 roku przekazał go w ręce Zakonu Najświętszej Marii Panny. W 1410 roku tuż po bitwie pod Grunwaldem, Wielki Szafarz Królewiecki - Jerzy von Wirsberg umieścił w zamku dużą część skarbca zakonnego, w tym srebra osobiste poległego Wielkiego Mistrza, Ulryka von Jungingena. Na mocy II Pokoju Toruńskiego, w 1466 roku Radzyń stał się dzielnicą nowo utworzonej dzielnicy Polski - Prus Królewskich. Miasto zostało siedzibą starostwa grodowego i miejscem sądów ziemskich.
W mieście jest piękny XIV-wieczny zamek krzyżacki, który jest arcydziełem krzyżackiej architektury militarnej z początku XIV wieku. W Radzyniu Chełmińskim warto jeszcze zobaczyć: parafialny kościół Św. Anny, oraz Plac Towarzystwa Jaszczurczego.
Zajmujemy się wywozem odpadów Radzyń Chełmiński oraz ich ekologiczną utylizacją. Zapraszamy!