Krzanowice (dodatkowa nazwa w języku niemieckim to Kranowitz, a w czeskim Křenovice[4] jest miastem w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Krzanowice.
W pobliżu obecnych Krzanowic rozwijała się prawdopodobnie osada grupy śląskiej kultury łużyckiej, ponieważ w 1925 roku na terenie miasta zostało odkryte jej cmentarzysko. Badania archeologiczne przeprowadzono w 1925 roku i w latach 1976-1985. Odkryto, że pochówki odbywały się w okresie 1300-650 p.n.e. Były dość zróżnicowane. Zostały wyodrębnione trzy rodzaje pochówków: popielnicowe, bezpopielnicowe i tak zwanego typu kietrzańskiego. O miejscowości po raz pierwszy wspomniano w dokumencie króla czeskiego Przemysła Ottokara II z 3 lutego 1265 roku. Wtedy Krzanowice i Štěpánkovice rycerzowi Herbordowi, zostały nadane stolnikowi biskupa ołomunieckiego. Prawa miejskie Krzanowice posiadały aż do 1945 roku. Po wojnach śląskich miasto przeszło w granice Prus. Od 1818 roku leżało w nowym powiecie raciborskim.
W Krzanowicach znajduje się późnobarokowy kościół parafialny pw. św. Wacława 1914-1915 w Krzanowicach. Pierwsze wzmianki o tym kościele pochodzą z 1288 roku. W świątyni jest wspaniały obraz patrona, św. Wacława. Pozostałe zabytki w tej miejscowości to Kolumna Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej - 1715r. oraz Kaplica św. Jana Nepomucena (XVIII w.).
Prowadzimy firmę, zajmującą się odbiorem odpadów pobudowlanych oraz wynajmem kontenerów na gruz Krzanowice.