Dynów

Dynów jest miastem w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, nad Sanem, Pogórze Dynowskie.

Historia Dynowa

W czasie panowania króla Kazimierza Wielkiego dobra Rzeszowskie razem z Dynowem nadane zostały rycerzowi Janowi Pakosław de Strożyszcz. W posagu Dynów oraz Rzeszów otrzymał Kmita Sobieński poślubiając córkę Augustyna z Rzeszowa. W 1409 roku po śmierci Piotra Kmity, kasztelana lubelskiego, dobra dynowskie razem z Hyżnem odziedziczył jego syn Piotr Lunak Kmita, mąż dziedziczki części Rzeszowa Ofki (Zofii) Rzeszowskiej.

W 1410 roku król Władysław Jagiełło po bitwie pod Grunwaldem, przebywał w Dynowie. W 1424 roku miejscowość przeszła na własność Andrzeja Wernera de Denow. W 1429 roku Dynów uzyskał prawa miejskie. W 1436 roku dobra dynowskie zagarnął nielegalnie stryj małoletniej Małgorzaty z Kmitów. Mikołaj Kmita (kasztelan przemyski) zaczął wieloletni spór, który się zakończył w 1441 roku nowym podziałem dóbr. Ziemie odzyskała Małgorzata Mościcowa. W dniu 4 kwietnia 1448 roku poślubiła hrabiego Piotra Kunatha (podczaszego sandomierskiego). Po śmierci Małgorzaty Kmity Dynów odziedziczyli jej synowie: Stanisław Dynowski, a po nim Jan Dynowski.

Zabytki w Dynowie

W Dynowie znajdują się następujące zabytki: kościół parafialny św. Wawrzyńca, pozostałości murów miejskich z drugiej połowy XVII wieku, dworki z okresu XVIII-XIX wieku, Wielka Synagoga oraz dwa cmentarze żydowskie.

Wywóz odpadów w Dynowie

Zajmujemy się wywozem gruzu Dynów oraz jego zgodną z ochroną środowiska naturalnego utylizacją.

do góry